Maddenin 15 hali olduğu söyleniyor. Nedir bu 15 hal?

Cevap gönder


Bu soru spambotlar tarafından otomatik form gönderimlerini önlemek için sunulur.

BBCode KAPALI
İfadeler KAPALI

Başlık incelemesi
   

Geniş görünüm Başlık incelemesi: Maddenin 15 hali olduğu söyleniyor. Nedir bu 15 hal?

Re: Maddenin 15 hali olduğu söyleniyor. Nedir bu 15 hal?

gönderen Maximum » 21 Ağu 2012, 11:40

Bizde biri hoca maddenin üç hali var deyince aslında 4 derdik meğer 15 hali varmış :D

Re: Maddenin 15 hali olduğu söyleniyor. Nedir bu 15 hal?

gönderen Eray_CC » 04 Nis 2012, 19:57

teşekkürler:) bence biraz daha araştırılırsa daha çok bulunur.

Maddenin 15 hali olduğu söyleniyor. Nedir bu 15 hal?

gönderen fotino » 04 Eyl 2011, 07:07

Bilim adamları yaptıkları son araştırmalarda maddenin sanılanın aksine 3 değil tam 15 hali bulunduğunu keşfetttiler.işte bu haller ve özellikleri.

Katı:Katı haldeki atomlar, aralarındaki bağlar güçlü olduğundan yaklaşık belli konumlarda sabittir. Dolayısıyla, katılar belli hacme sahiptir.
Sıvı:Sıvı haldeki atomlar, aralarındaki bağlar daha zayıf olduğundan, birbirinden pek uzaklaşamaz, ama birbirinin etrafında dönüp kayabilir. Dolayısıyla sıvılar, bulundukları koşullarda belli hacme sahiptir ve kondukları kabın şeklini alır.
Gaz:Gaz haldeki atomlar, aralarındaki bağlar iyice zayıf olduğundan, birbirinden uzaklaşabilir. Dolayısıyla, gazlar belli bir hacme sahip değildir ve kondukları kabın şeklini aldıkları gibi, tüm hacmini de kaplarlar.
Süpersıvı:Mutlak sıfıra yakın, örneğin 2,17 K’de helyum, sıfır kıvamlı (vizkozite), yani sonsuz akışkanlık ve sonsuz ısıl iletkenlik sergileyen bir süpersıvı oluşturur.
Plazma:Plazma hali, yeterince yüksek sıcaklıklarda iyonlaşmış atomlardan, yani serbest elektronlarla artı yüklü iyonlardan oluşur.
Kristal:Kristal haldeki katılarda, atomlar düzenlidir ve belli bir “birim hücre” yapısı kendini tekrarlayıp durur.
Sıvı kristal:Sıvı kristal halde, böyle bir düzenli yapı var, ancak uzun menzilli değil ve çeşitli biçimlere sahip.
Amorf katı:Amorf hal katıları, atomların düzensiz dizilmiş olduğu durumdur.
Cam:Cam hali, kristal ve amorf haller arası hal.
Süperkatı:Süperkatı hal ise, süpersıvı özellikleri sergileyen, fakat uzayda düzenli bir yapıya sahip olan katılar için kullanılıyor. Bose-Einstein yoğuşması:Düşük sıcaklıklarda oluşan Bose-Einstein yoğuşması’nda, tamsayı spinli bozonlar, yaklaşık aynı dalga fonksiyonuna sahip.
Fermiyon yoğuşması:Fermiyon yoğuşması’nda ise, yarım tamsayı spinli fermiyon ikilileri birer bozon oluşturup, benzeri bir kuantum durumuna geçmekte.
Dejenere:Dejenere madde, nötron yıldızlarının göbeğindeki nötronların yaklaşık aynı kuantum durumunu paylaşma hali vb. Baryon maddesi:Evrende gördüğümüz “baryon maddesi”, proton, nötron ve elektronlardan oluşur. Halbuki, proton iki yukarı bir aşağı, nötron da bir yukarı iki aşağı kuarktan oluşmakta. Dolayısıyla, doğrudan kuarklardan oluşan kuark maddesi de var olabilir. Garip madde, aşağı, yukarı ve garip kuarklardan oluşan madde. Örneğin büyük nötron yıldızlarının göbeğindeki nötronların sıkışıp ısınmasıyla oluşabileceği sanılıyor.
Garip olmayan kuark maddesi:Eğer garip kuarkın oluşma enerjisi çok yüksekse, o zaman da yalnızca aşağı ve yukarı kuarklardan oluşan garip olmayan kuark maddesi sözkonusu.

Başa dön