Parapsikoloji Alt Dalları ve ilgi Alanları

Cevap gönder


Bu soru spambotlar tarafından otomatik form gönderimlerini önlemek için sunulur.

BBCode KAPALI
İfadeler KAPALI

Başlık incelemesi
   

Geniş görünüm Başlık incelemesi: Parapsikoloji Alt Dalları ve ilgi Alanları

Parapsikoloji Alt Dalları ve ilgi Alanları

gönderen Yönetici » 31 May 2018, 17:55

Resim

Parapsikoloji Alt Dalları ve ilgi Alanları

Parapsikoloji Alt Dalları ve ilgi Alanları - 5 duyu organının algılayamadığı paranormal olayları araştıran Parapsikoloji tam bir bilim dalı olarak kabul görmediği için diğer bilim dalları gibi net ve belirgin bir şekilde alt dal sıralaması yapmak pek mümkün değil. Ancak parapskologların yaptıkları çalışmalar için adlandırdıkları belirli alt gruplar mevcut.

Parapsikolojinin alt dalları ve ilgi alanları ile ilgili okuyacağınız bölümler daha çok filmlere hatta korku filmlerine konu olmuş olaylarla ilgili. Parapsikolojiye merakı olanların bir çoğunun aşina oldukları en azından okudukları kitaplarda, gezdikleri sitelerde gördükleri kavramlar.

Parapsikolojinin Alt Dalları ve İlgi Alanları

Duyu Dışı Algılama (ESP)

a-) Telepati
b-) Durugörü
c-) Önsezi (Premonisyon)

* Telepati: Herhangi bir iletişim aracı veya duyu organı kullanmaksızın sadece zihinler arasında kurulan bağ ile oluşan iletişimi konu alır. Bu iletişim çift taraflı olabileceği gibi tek taraflı da olabilmektedir. Bu alanda yapılan çalışmalar telepatik iletişimin hayvanlar arasında da varolduğunu ortaya koymuştur. Telepati ile iletişimde sezgiler ve hisler ön plandadır ve hissel sezi veya sembollerin dili hakimdir. Ted Serios Uri Geller ile birlikte kurduğu Pararapsikoloji Kurumunda bu alanda önemli çalışmalara imza atmıştır.

* Durugörü: Duyu organları olmaksızın herhangi bir durumun, olayın veya anın ruhsal olarak algılanmasını ve görülmesini konu alır. Ruh için herhangi bir zaman ve mekan kısıtlaması olmadığı için özellikle doğuştan bu özelliği açık olan kişiler günler öncesinde meydana gelebilecek olayları görebilmekte, dünyanın başka bir yerinde bulunan nesneleri görebilmekte ve algılayabilmektedirler. Bu alanda Uri Geller ve Ted Serios ile birlikte Parapsikoloji Kurumunun kurulmasında emeği geçen İngo Swann'ın yaptığı çalışmalar oldukça önemlidir.

* Önsezi (Premonisyon): Olacak olayların önceden hisler seviyesinde sezilmesini konu alır. Bu sezginin nasıl geliştiğini ve nasıl işlediğini çözmeye çalışır.

Parapsikolojinin Alt Dalları ve ilgi Alanları Şu Şekilde Sıralanabilir

* Astral Seyahat (Beden dışı yolculuk): Kişinin madde bedeni olmaksızın yapmış olduğu seyahatleri konu alır. Astral beden, enerji beden, duble, esiri beden diye tabip edilen ruhi beden madde beden olmaksızın mekan ve zaman kısıtlaması olmaksızın yolculuk yapabilmektedir. Bu durum çoğu zaman uykuda, ağır hastalıklarda, bayılma esnasında, narkoz verildiğinde veya benzer durumlardan ortaya çıkabileceği gibi belirli çalışmalarla istemli olarak ta yapılabilmektedir.

* Telekinezi (Psikokinezi): Düşünce gücü ile başka herhangi bir temas olmaksızın madde üzerinde oluşturulan etkiyi konu alır. Bu etkinin nasıl oluştuğunu inceleyip açıklamaya çalışır. Bu alanda Eski SSCB döneminde yapılan incelemelerde adı sıkça geçen Nina Kulagina ve 1957 yılında kurdukları Parapsikoloji Kurumu ile yaptıkları deneylerle adını duyuran Uri Geller iki önemli isim olmuşlardır.

* Ekminezi: Hipnoz sırasında sujenin yaşadığı psikolojik ayrışmalar sonrası geçmişte yaşadığına inanılan farklı bedenlerle olan irtibatını konu alır. Yani Reenkarnasyon olarak adlandırılan olayla kişinin yaşadığı değişik ruh halleri açıklanmaya çalışılır.

Parapsikoloji Alt Dalları ve ilgi Alanları Konusunun Devamı: Parapsikolojinin Alt Dalları ve ilgi Alanları

Başa dön