Psişik Nedir? Psişik Güç Tanımı ve Kapsamı

psişik nedir, psişik ne demek, psişik güç kapması, psişik güçler, psişik enerji, psişik yetenek, psişik anlamı, psişik bağ, psişik deneyim, psişik tanımı, psişik yetenekler, psişik güç, 6. his

psişik nedir, psişik saldırılar, psişik saldırı türleri, psişik saldırılardan korunma yolları, psişik güçler, psişik enerji, psişik yetenek, psişik anlamı, psişik bağ, psişik güçler, psişik deneyim, psişik tanımı

Moderatör: Astral

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Yönetici
Mesajlar: 139
Kayıt: 04 Ağu 2011, 22:49
Yaşadığınız İl: 7 Antalya
Burcunuz: Akrep Burcu: 23 Ekim-21 Kasım
Cinsiyetiniz: Erkek

Psişik Nedir? Psişik Güç Tanımı ve Kapsamı

Okunmamış mesaj gönderen Yönetici » 03 Haz 2018, 03:55

Resim

Psişik Nedir? Psişik Güç Tanımı ve Kapsamı

Psişik Nedir? Psişik Güç Tanımı ve Kapsamı - Parapsikoloji ile ilgili konularda sıkça karşılaşılan "Psişik" kelimesi "Parapsikoloji" ile ilgili konuları nitelemek veya öznelleştirmek, kişiselleştirmek amacıyla kullanılır. Parapsikoloji "Ruh Bilim, Madde Ötesi Bilim" olarak tanımlanırken Psişik "Ruhla ilgili, ruhsal yetenekler, yönlendirilmiş ruhsal enerjiler, ruhun dışa yansıyan yönleri, kişinin ruhsal kabiliyetlerinin dışa yansıması" olarak tanımlanır. Kısaca Parapsikoloji geneli, Pisişik özeli temsil için kullanılır.

Kapsam Olarak, Psişik Nedir?

Kapsam olarak psişik nedir? "Psişik" kelimesi parapsikoloji ile ilgili tüm konularda kabiliyetlerin yansıması şeklinde kullanılır. "Ruhsal Kabiliyetlerini kullanabilen kişi" anlamında şahsileştirilerek kişi için; Psişik tabiri de kullanılabilir. Ruhun madde aleme uzanma aşamasında "psişik" kavramı devreye girer. "Pisişik Güçler" kavramının çok sık kullanılıyor olmasının nedeni de bu kapsamdır. Duyu organlarımız dışında ortaya konulan etkiler tanımlanırken "Psişik Güç" yani "Bedenin ötesinde Ruhsal Güç" şeklinde tanımlanır.

Psişik kelimesi ile anılan konular madde bilim sınırları dışında olduğu için Psişik kelimesi aynı zamanda "Gizemli, tanımlanamaz, bilinmez" olarak ta nitelendirilir. Madde bilim için bir olgunun kabul görmesi ve var kabul edilebilmesi için herkeste aynı ölçüde tekrar edilebilmesi, gözlenebilmesi ve deneye tabi tutulabilmesi gerekir.

"Psişik" köken olarak "Ruh ve ruhla ilgili" olduğu için maddesel olarak tanımı mümkün değildir, Ruh'u madde bilimle tanımlayamadığımız için Ruhun kabiliyetler olarak dışa yansımasını temsil eden Psişik konularda "bilinmez ve gizemli" olarak ta ifade edilmektedir.

Psişik Kapsam Genişliği

Yapılan bazı tanımlamalarda Psişik kelimesi 6. his veya sadece hissel yoğunluk olarak tanımlansa da bu çok dar kapsamlı ve yetersiz bir tanımlama olmaktadır. Psişik, duyu organları dışında ortaya konulan tüm aktiviteler için kullanılabilir bir kavramdır.

Telekinezi gibi kavramlarda bedensel enerjilerde dahil edilse de, beden madde planında canlılığını ve enerji üretkenliğini tek başına sürdürebilen bir unsur değildir. Madde unsuru ile sadece maddeye etki edilebilirken, Psişik unsurlarda maddesel bir temas olmadan etki mümkün olmaktadır. Nörolojik enerjinin üretim ve iletimi de hem tetikleme hem de uygulama da ruhsal yapı içerisinde yer almaktadır. Beden sadece iletim ve yönlendirmede kullanılmaktadır.

Resim

Psişik Güç Nedir? Psişik Olgular Nelerdir?

"Psişik Güç" olarak ifade edebileceğimiz olgular bizim madde planında algıladıklarımızdır. Bu olguları farklı kılan, bedenimizle bir güç sarfetmeden yapılabiliyor olmasıdır. Bunların bir kısmı Telekinezi gibi madde planında algılanırken, bir kısmı da Premonisyon gibi kişinin tümüyle ruh dünyasında gerçekleşen ve dıştan algılanamaz olgulardır.

"Psişik Güç" ifadesi, ruhsal etkinin madde planında algılanabilir ve bilinç seviyesinde alınabilir hale geldiği durumlarda kullanılır. Bu algı kişinin şahsında içsel olarak gerçekleşebileceği gibi dış dünyaya da yansıyabilir.

"Psişik" daha çok öznel ve kişiye has bir durum iken; "Psişik Güç" bir etkinin ortaya çıktığı, sonuçlandığı, başkalarının da bu etkiye dahil olabildiği durumlar için kullanılabilir. Telepati ile etkilenen bir kişinin durumu gibi.

Psişik Güçler, Psişik Yetenekler Geliştirilebilir mi?

İfade olarak yanlış olsa da sık sorulan bir soru olduğu için ifadeyi olduğu gibi ekledim. Psişik güçler diye tabir ettiğimiz güçler hepimizde vardır; sadece yansıma oranları farklıdır.

Kaynak ve Konunun Devamı: "Psişik Nedir? Psişik Güç Tanımı ve Kapsamı" Psişik Nedir? Psişik Güçler ve Kapsamı
"Ne istediğin Ne olacağını Belirler"


Cevapla

“Psişik Makaleler” sayfasına dön